breaking news

Alacahöyük – Çorum

Ekim 31st, 2012 | by ozkan

Alacahöyük, her kazmada tarihin bir kez daha gün ışığına fışkırdığı bir mekân olarak bilinen bir yerdir. Alacahöyük, Çorum iline bağlı Alaca ilçesine 15 km uzaklıkta bulunan bir kazı alanıdır.

Kazı alanın hemen yanındaki Hüyük Köyü, adını zaten burada yapılan kazılardan almaktadır.

Bilinen kadar ilk kazılar, Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi cebinden verdiği 500 TL ile başlamıştır. Asıl kazılar 1935’ten sonra Türk Tarih Kurumu adına, Dr. Hamit Zübeyir Koşay ve Remzi Oğuz Ark başkanlığında yürütülmüştür.

Höyükte, birinci kültür çağı olarak isimlendirilen M.Ö. 3200 – 2600 yılları arasındaki dönemden başlayarak 4 kültür çağına ait kalıntılar bulunmuştur.

Eski Hitit, Frigler, Roma, Bizans ve Anadolu dönemlerine ait çeşitli bulgular Alaca ilçesinde bulunan ve 1941 yılında ziyarete açılan Alacahöyük Müzesinde sergilenmektedir. Buluntuların bir bölümü ise Ankara’ya, Anadolu Medeniyetleri Müzesine götürülerek orada sergilenmektedir. Alacahöyük, Boğazköy’ü de kapsayacak şekilde 1988 yılında Milli Park olarak ilan edilmiştir.

Dikkat çeken birçok yapının arasında en çok göze çarpan yapılardan birisi de Tanrıça Hepat’a ithaf edilen barajdır. M.Ö. 1240 yıllarında Hititliler tarafından yapıldığı ve 2 milyon 500 bin metre küp su tutma kapasitesine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir