breaking news

Ağrı’yı bir Otobüs Bileti ile Tanıyalım

Nisan 23rd, 2015 | by Tatil Kutusu
Ağrı’yı bir Otobüs Bileti ile Tanıyalım
Ağrı
0

İSHAK PAŞA SARAYI
Ağrı otobüs bileti almak için clickbus.com.tr sitesini kullanabilirsiniz. Clickbus.com.tr sadece Ağrı’ya değiş Türkiye’nin dört bir yanına giden otobüs seferlerini göstermektedir.

Bir otobüs bileti ile Ağrı

EKONOMİ

Ağrı toprakları 2. jeolojik zamandan başlayarak, son dönemlere değin oluşumunu tamamlamış ve bugünkü doğal yapısına ulaşmıştır.Alüvyon örtü yer yer volkanik oluşumları da kaplamıştır; ancak birikim kalınlığı pek derinlere inmemektedir. Kentsel gelişme alanları göl ve akarsu çökelleri üzerindedir. Doğubeyazıt: Ponza taşı (Çeten li köyü yakınları)
Tutak: Tuz (Perobey yakınında)
Eleşkirt: Linyit (Ramazan ve Yığıntas köyleri) Taşlıçay: Madensuyu

TARIMI
İlin en önemli ekonomik faaliyeti tarımdır. Tarımda modern girdi kullanımının çok düşük düzeyde olması verimi düşürmektedir. En çok buğday ziraati yapılır. Endüstri bitkilerinden en fazla ekileni ise pancardır.
YERALTI ZENGİNLİKLERİ
Maden yatakları ilçelere göre şöyledir: Merkez ilçe: Asbest (Molla Ali köy ve Kumdere yöresinde)
Diyadin: Kükürt, kaplıca suyu
HAYVANCILIK
Tarımsal üretim içinde en önemli uğraş hayvancılıktır. Türkiye’nin en önemli hayvancılık merkezlerinden biri olan Ağrı’nın başlıca ticari ürünleri canlı hayvan ve hayvan ürünleridir. En çok yetiştirilen hayvan koyundur.
SANAYİ

Ağrı’da devletçe kurulan 4 fabrika ve 1 tuzla dışında büyük ölçekli sanayi işletmesi yok gibidir. Bunların dışındaki işletmelerin çoğu, un fabrikası, marangozhane ve bakır işletmeleri gibi küçük işyerleridir. İlde tarım ve sanayinin geri kalmışlığı, hayvan ticaretinden elde edilen gelirin il içinde yatırıma dönüştürülmeyerek, öbür illere akıtılması, Ağrı’nın yoksulluğunu sürdüren bir kısır döngüdür.
2014 yılında toplam 1 milyar 436 milyon lira vergi ödenmiştir.

Ağrı’da Eğitim
XX. yy.’a girerken, Ağrı’da ilk ve orta eğitim yapılmaktaydı. İlk çağdaş orta öğretim kurumu, ancak 1933’de açılmıştır, ildeki okuryazar oranı % 91 ’dir.
İlde Erzurum Atatürk Üniversitesi’ne bağlı 1100 öğrenci kapasiteli “Eğitim Yüksek Okulu” bulunmaktadır. Ayrıca il ve ilçelerde 25 ortaokul, 17 lise, 6 meslek, bir ticaret lisesi, 4 imam hatip lisesi bulunmaktadır. Merkez ilçedeki ilkokul sayısı 34’tür.

Ağrı’da Spor
Ağrı’daki lisanslı faal sporcuların büyük bölümü, atletizm, futbol, kayak, voleybol ve güreş dallarındadır.
Ağrı’da spor faaliyetleri halkevleri ile başlar. Halkevinin spor kolu, başta atletizm olmak üzere, birçok spor dalını da Ağrı’ya sokmuştur.
Ağrı bölgesi atletizmde Türkiye’nin başlıca sporcu kaynaklarındandır. Türk atletlerinin yaklaşık onda biri Ağrılıdır.
Ağrı ili, Türkiye’de kayak sporunun yoğunlaştığı sayılı birkaç ilden biridir.

Ağrı otobüs bileti almadan önce fiyat karşılaştırması yapmak için mutlaka www.clickbus.com.tr sitesini ziyaret ediniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir