breaking news

Adıyaman Müzesi

Şubat 7th, 2013 | by ozkan

adiyaman-muzesiAdıyaman’da ilk müzecilik faaliyetleri 1978 yılında aşağı Fırat Projesi doğrultusunda bölgede başlatılan kurtarma kazılarından elde edilen eserlerin İl Halk Kütüphanesinde depolanması ile başlamıştır. 1982 yılında modern binasına kavuşan müze bu tarihten itibaren günümüzde de aynı yerinde kültür severlere hizmet vermektedir.

Adıyaman Müzesinde arkeolojik eserlerin yanı sıra yöresel kültüre ait eserler de sergilenmektedir.
Müzede sergilenmekte olan eserler Paleolitik Dönemden başlar. Bu döneme ait çakmaktaşından yapılmış el baltaları, kesici aletlerin yanı sıra Neolitik Döneme ait çakmaktaşı ve obsidyenden yapılmış ok uçları, Kalkolitik döneme ait pişmiş topraktan eserler, Demir Çağına ait hiyeroglif yazıtlar, çeşitli kaplar ve süs eşyaları, Hellenistik döneme ait heykel, mozaik, yazıt ve çeşitli kaplar ve süs eşyaları da sergilenmektedir. Yine bu eserlerin yanı sıra İslami ve özellikle Selçuklu dönemine ait sırlı kaplar, cam eserleri ve süs eşyaları ile Osmanlı dönemine ait çeşitli eserler de sergilenmektedir.

Etnografik eserlerin sergilendiği salonda ise yöresel halı, kilim ve cicim gibi el dokumaları, kadın ve erkek giysileri, gümüş takılar ve bakır mutfak eşyaları sergilenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir