breaking news

Adada Antik Kenti-Sütçüler/Isparta

Kasım 24th, 2012 | by ozkan

Yurdumuzun en güzel en sade ve en çok tarihi eser bulunan bölgelerinden biridir Isparta yöresi.Özellikle Sütçüler ilçesi civarlarında onlarca antik kent ve kalıntı bulunmaktadır.Adada antik kenti de Sütçüler ilçesinin Sağrak köyüne yakındır.Sağrak köyünden çok Sığırlık köyüne 2 km uzaklıktadır.

Adada Antik Kenti’nde daha önce görmediğiniz tarihi güzellikleri çok güzel bir şekilde görebilirsiniz. Prof.Dr. William R.Ramsay kentin para darpedilen bir merkez ve dini yönden bir piskoposluk olduğunu belirtmiştir. Adada’ nın bastırdığı paraların bir yüzünde boğa başı (Bukranion) diğer yüzünde geometrik merkezli üç başak (trikles) kabartması bulunmaktadır. Bu kabartma güç simgesidir.

Aynı kabartma bir de Batık Kent’de bulunmaktadır.Kentin bağımsızlığı Romalılar kaldırıldıktan sonra Adada’ nın bastırdığı paraların bir yüzüne o dönemin imparatorluğunun başı, diğer yüzüne ise Zeus, Athena ya da aslan postu sarınmış Herakles başı kabartmaları görülür.

Antik kentte bulunan kalıntılar şunlar :

  • Kent alanının geometrik ekseninde yer almış büyük taşlarla döşeli kentin ana caddesi
  • Rektangonal (dikdörtgen prizma biçimi) çok düzgün kesilmiş taşlar ile yapılmış küçük tapınaklar
  • Kimine süs çıkıntısı bırakılmış taşlarla yapılmış Agora ve onu çevreleyen yapılar kompleksi Bouleuterion (kent yöneticileri toplanma yeri)
  • Nekropolis
  • Anıtsal Mezarlar

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir