breaking news

Abant Gölü – Bolu

Ekim 18th, 2012 | by ozkan

Abant Gölü 1350 metre yükseklikte Bolu’nun 34 kilometre güney batısında bulunmaktadır. Göl çoğunluğu çam ve köknar ağaçlarından oluşmuş doğal bir park içerisinde bulunmaktadır.

Göl, Abant Dağları üzerinde arazi kaymaları ile oluşmuştur. Yaklaşık 125 hektar alana yayılmış gölün en derin yeri 17 – 18 metre civarlarında ölçülmüştür.

Gölün çevresini ortalama bir hızda yürümek isterseniz, yaklaşık 1,5 saat sürecek doğal harikaya dörk bir yandan kuş bakışı görme şansına da sahip olabilirsiniz.

Abant Gölünde havuz yöntemi kullanılarak alabalık yetiştirilmektedir. Bu yöntem Türkiye’de ilk defa burada uygulanmıştır. Ayrıca gölün hemen başında köylülerin kurdukları pazardan doğal ve katkısız ürünler de satın alma şansına sahipsiniz.

Abant Gölünde göze çarpan ve kayıtlara geçen büyük tarihi eserlere rastlanmasa da Milattan Önce 5 ila 3 bin yıllarına kadar dayanan bulgulara rastlanmıştır. Bu dönemde burada Hititlilerin yaşadıkları öngörülmektedir. Bölgeye en son 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra Kafkas göçmenlerin geldiği de bilinmektedir.

Göle E-5 karayolu üzerinden yaklaşık 20 km asfalt bir yol ile ulaşmak mümkündür. İstanbul ile arası yaklaşık 3 saat olan göle, Ankara’dan da yaklaşık 2 saat civarında ulaşmak mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir